BLOK PRĄDU STAŁEGO

Bloki prądu stałego stosuje się tam, gdzie wymagane jest zwolnienie drogi przebiegu za pomocą urządzenia oddziaływującego w torze ( EON, Neptun, lub odcinki It-Iz). Urządzeniem pośredniczącym pomiędzy urządzeniem oddziaływania a blokiem na prąd stały (Pu) jest przekaźnik ZPG oczywiście odpowiedniego typu, zależnego od urządzenia oddziaływania.

 

Budowa bloku.

blok pu.jpg

 

 

 

1.       Klawisz bloku

2.       Tarczka

3.       Języczek zatrzaskowy

4.       Języczek zatrzaskowy

5.       Przypórka pręta ryglowego

6.       Pręt ryglowy

7.       Kotwica elektromagnesu

8.       Wodzik przypórki.

Jest jeszcze sporo innych elementów, ale nie sposób ich tutaj przedstawić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis działania i zastosowania.

W stanie zasadniczym w okienku widoczna jest tarczka czerwona a blok jest odblokowany. Wszystkie pręty znajdują się w położeniu górnym. Kotwica elektromagnesu jest podparta poprzez dolny koniec języczka zatrzaskowego.  Po naciśnięciu klawisza bloku wszystkie pręty zostają obniżona a dolna część języczka zatrzaskowego zostanie odchylona w lewo. Spowoduje to oderwanie się kotwicy elektromagnesu - oczywiście za pomocą sprężyny. Obniżony pręt zatrzaskowy wodzik przypórki zwalnia tę przypórkę, która następnie zajmuje położenie przytrzymujące pręt przyporny i pręt ryglowy.
Puszczenie klawisza spowoduje powrót pręta przyciskowego w położenie górne, natomiast pręt zatrzaskowy pozostaje obniżony – jest przytrzymywany przez zamykająca krawędź języczka zatrzaskowego na nosek pręta zatrzaskowego. Obniżony pręt zatrzaskowy powoduje przytrzymanie pręta ryglowego – poprzez zwolnioną przypórkę - w położeniu obniżonym. Zastawka przyciskowa wchodzi pod stęporek pręta przyciskowego, uniemożliwiając tym samym naciśnięcie klawisza. W okienku pojawia się tarczka biała – zostaje aż do zwolnienia bloku.

Gdy uzwojenie elektromagnesu otrzyma zasilanie to zostaje przyciągnięta kotwica bloku. Zwalnia ona w tym momencie języczek zatrzaskowy. Pręty powracają do położenia górnego. 

Oczywiście – jest to opis pobieżny i nie całkiem odwzorowuje działanie bloku – ale chyba wystarczy dla początkujących. Monterzy niestety muszą posiadać dużo większą wiedzą.