TESTER PŁYTEK MER  SSP TRYPU SPA-2

Na forum swego czasu obiecałem umieszczenie układu zbudowanego z mikrokontrolera AVR firmy ATMEL. Nadszedł czas zrealizowania obietnicy.

Może na początek co-nieco o narzędziach jakie używam do projektowania. Plecenia dla mikrokontrolera pisze w „BASCOM  AVR”. Można znaleźć w necie darmową wersję z pewnymi (na początek nieistotnym )ograniczeniami. Świetna książka o programowaniu AVR to „Programowanie mikrokontrolerów AVR w BASCOM” – wydawnictwo btc. Oczywiście sporo o programowaniu jest dostępnych w necie.

Programator to bardzo prosty układ (np. ten http://www.btc.pl/pdf/zl2prg.pdf) ale potrzebny jest port drukarki (LPT). Są również proste programatory na USB. Jest tego sporo w necie.

Ja obecnie korzystam z mikrokontrolera ATmega8 – tani  (około 8 zł) a posiada sporo możliwości.  Do niedawna bawiłem się układem 89C2051 ale niestety uszkodziłem się programator a nowego nie warto robić (http://www.pjrc.com/tech/8051/aicp-schematic.html). AVR ma dużą przewagę nad 89C2051 – można go programować w układzie w którym pracuje ( ale za małymi wyjątkami i to z winy tego co robi schemat). Jako przykład przedstawię taki schemat ( pierwsza wersja testera) :

Tutaj porty przeznaczone do programowanie są niestety połączone w wyjściami układu ULN 2803 – a to przeszkadza.

Następny  układ już tego uniknął – bez problemu można wpisać program w zamontowanym atmelku.

Ten schemat (.PDF) rysowany w KiCad jest tutaj. Natomiast program (też jako pik .pdf) do mikroprocesora pisany oczywiście w bascomie jest tutaj.

Tester sprawdza płytki ciągle – tzn symuluje jazdę pociągu w jedną stronę , chwila przerwy i zmiana kierunku, załączenie i wyłączenie ssp i znowu zmiana kierunku. I tak non-stop o ile nie ma usterki. Wykrycie błędu spowoduje zatrzymanie pracy symulatora, wyświetleniu na wyświetlaczu LCD informacji o niewłaściwym sygnale oraz zapala się dioda kontrolna. Ponowne uruchomienie symulacji odbywa się przez ręczny reset płytek MER i symulatora.

A to schemat połączeń płytek MER w testerze.

To oczywiście taka propozycja – wykonanie końcowe się różni od przedstawionego. Końcowy efekt przedstawiony jest tutaj http://automatyka.ndl.pl/serwis/sspizpg.htm

Warto się zainteresować mikrokontrolerami – maja przeogromnie możliwości. Można zrobić bardzo prosty symulator jazdy i wykorzystywać do symulacji jazdy pociągu na SSP gdzie ruch pociągów jest bardzo mały. Oczywiście nie wolno robić jakichkolwiek stałych podłączeń.
pierwszy tester tego typu robiłem na 89C2051 – był to tester przeznaczony do sprawdzania elektroniki ( MER) ale z EON-6. Sam tester był bardziej rozbudowany (ale mniej efektywny) – posiadał układ A i B ale nie posiadał opcji rozpoznawania usterek – tylko zliczał usterki tak jak na powtarzaczu ERP.
Nie ma żadnych problemów w zrobieniu symulatora do CFT i równocześnie do EON-6. Ja zrezygnowałem z opcji EON-6 bo już ich na całe szczęście nie mamy.

Dla wyjaśnienie – schematy rysuję w VISIO 2010 ( jest dostępna wersja testowa) jak również w KICAD. KICAD jest całkowicie darmowym programem przeznaczonym do rysowania schematów elektroniki, opracowania płytek drukowanych itp. Działa na każdej platformie ( chyba tylko nie na win98) - nawet na mojej ulubionej Mandrivie jak i na Windows 7.