TESTER PRACY STYKÓW PRZEKAŹNIKA JRK…

Najprawdopodobniej każdy monter w dłuższej swojej karierze spotkał się z usterką spowodowaną złą praca przekaźnika. Usterka może polegać na niewłaściwej pracy styku w trakcie wzbudzenia czy odwzbudzenia przekaźnika np. za późne łączenie lub rozłączenie, chwilowe rozwarcie (zwarcie) a następnie ponowne zwarcie (rozwarcie ) styku itp.

Aby przekonać się naocznie jak działają poszczególne styki przekaźnika w trakcie jego wzbudzenia lub odwzbudzenia proponuję wykonanie prostego testera zbudowanego w oparciu o mikrokontroler ATmega8 i układ do współpracy z portem COM (MAX232) komputera.  Układ jest bardzo prosty i tani w wykonaniu.

tester.jpg

Współpraca z komputerem odbywa się za pomocą okna dowolnego terminala komputera lub za pomocą specjalnego programu który napisałem w DELPHI. 

progr.jpg

W programie umieściłem również podstawowe informacje o przekaźnikach typu JRJ…

Styki A w JAZ-ie należy połączyć równolegle i podpiąć do minusa zasilania. Stan rozwarty styku przedstawiony jest w terminalu jako „1” a stan zwarty „0”. Jak komuś to przeszkadza to może zastosować układ pośredniczący powodujący negację sygnałów.

W moim wykonaniu tester sprawdza stan styków co 8 ms przez czas jednej sekundy. Czyli wykonuje 125 prób/sek. Można sprawdzać stany styków przekaźnika. Oczywiście wszelkie zmiany są możliwe w trakcie budowy układu i programu. Jednak sprawdzanie większej ilości styków wymaga innej wersji pracy mikrokontrolera – za pomocą magistrali I2C .

Przy programowaniu mikrokontrolera należy pamiętać o tym, ze stan portów w każdym przerwaniu musi być wpisywanego pamięci a dopiero po czasie wykonania prób wysłane do terminala. Inaczej stan w funkcji czasu będzie zafałszowany. Do programowania mikrokontrolera można użyć dowolnego programu i języka programowania ( np. C, asembler,Bascom) .

Końcowy moduł przedstawiony jest tutaj http://automatyka.ndl.pl/serwis/testpr.htm