TESTER SSP ORAZ PRZEKAŹNIKÓW ZPG

Postanowiłem równocześnie przedstawić dwa następne „przyrządy” ponieważ mają one wspólny moduł oparty na mikrokontrolerze ATmega8.

Jedynie różnią się podłączonymi do niego interfejsami.

Interfejs przeznaczony do SSP umożliwia sprawdzanie kompletu płytek przeznaczonych do SPA-2 z CTI.

DSC00155.JPG

Program testuje płytki poprzez symulację jazdy taboru naprzemiennie w obu kierunkach. Wykrycie jakiejkolwiek anomalii spowoduje zatrzymanie się programu i wyświetleniu na wyświetlaczu które sygnały były niewłaściwe i w którym momencie program został zatrzymany. Znalezienie przyczyny to już oczywiście błahostka.

Ten sam moduł główny służy do sprawdzania przekaźników ZPG.

Polega to na odpowiednim sterowaniu zasilaniem przekaźnika odwzbudzaniem i wzbudzaniem przekaźników H1 i H2 a tym samym pracy przekaźnika W i Z. Również tutaj każda niewłaściwa praca spowoduje zatrzymanie programu i wyświetlenie konkretnej informacji o przyczynie usterki.

DSC00153.JPG

Moduł główny automatycznie rozpoznaje połączony interfejs i wykonuje właściwy program.

Wszystkie płytki zbudowane są w oparciu o płytki uniwersalne i dlatego nie są „pięknie” wykonane. Przeszły już kilkanaście różnych zmian, ulepszających , pogarszających itp.

Ale są to płytki bardzo praktycznie i niezmiernie lubiane – chociaż po kilkunastu przeróbkach ulegają zazwyczaj uszkodzeniu i nie nadają się do dalszej eksploatacji.

DSC00154.JPG