Pomiary dokonywane przyrządem cyfrowym.

Coraz częściej monterzy automatyki posługują się cyfrowymi przyrządami pomiarowymi. Bardzo często działka monterska nie ma na wyposażeniu żadnego przyrządu analogowego. A to niestety bardzo duży błąd. Na pewno przyrząd cyfrowy jest wygodny w użyciu, ale potrafi także życie uprzykrzyć. Mało tego - nie zawsze automatyk zdaje sobie sprawę z tego, co pokazuje przyrząd. 

Oto kilka przykładów uprzykrzających życie i czasami wprowadzających w błąd automatyka:

1.      Zazwyczaj tanie przyrządy cyfrowe przeznaczone są do pomiarów napięcia zmiennego o częstotliwości 50 Hz lub nie wiele wyższej. A zdarza się, że monter usiłuje dokonać pomiaru napięcia zmiennego urządzenia EON lub SOT. Owszem przyrząd pokaże jakieś napięcie, lecz zazwyczaj nie ma ono nic wspólnego z napięciem faktycznym. Przyrządy analogowe mają zazwyczaj możliwość pomiaru napięć zmiennych o trochę wyższych częstotliwościach - zazwyczaj do 20 kHz. ( o ile dobrze pamiętam, bo niestety nie mam już popularnych UNI, LOVO, UM itp.)

2.      Druga sprawa - jak dokonać pomiaru napięcia pulsującego przyrządem cyfrowym ? - sprawa raczej nierealna.

3.      Spotkałem się kiedyś z monterem, który usuwał usterkę w obwodzie nastawczym. Oczywiście obwód był pod napięciem kontrolnym, lecz nie było kontroli położenia. Była to definitywna przerwa w obwodzie elektrycznym. Wszystko było by w porządku, gdyby monter nie usiłował szukać przerwy omomierzem. Wychodziło mu z pomiarów, że silnik ma przerwę w uzwojeniu, diody są uszkodzone itp. Na pytanie, dlaczego dokonuje pomiarów omomierzem jak obwód jest pod napięciem odpowiedział, że omomierz jest zabezpieczony przed napięciem. No i właśnie - powiedział prawdę, lecz nie wziął pod uwagę faktu zablokowania omomierza pod wpływem obcego napięcia. Tam gdzie była różnica potencjałów tam omomierz wykazywał całkowitą przerwę obwodu.  

4.      Często przyrząd cyfrowy jest "ciemny" w temperaturach poniżej zera.

 Na plus natomiast należy zaliczyć :

1.      Pomiar pojemności kondensatorów

2.      Często pomiar częstotliwości - przy czym należy zwracać uwagę na możliwości przyrządu w tym temacie.

3.      Sprawdzenie elementów półprzewodnikowych.

Miałem kiedyś do czynienia z monterem, który miał w przekaźnikowi na stałe miernik LAVO 3. Każda kontrola napięć na obwodach torowych dokonywana była oczywiście tym przyrządem ( o co pilnie dbał w/w pracownik). Jak się kiedyś przez przypadek okazało było super dobry przyrząd, bo ..... nie pokazywał więcej niż 13V na zaciskach przekaźnika. Do 13V pokazywał dokładnie - przy 13V się zatrzymywał. No tak to czasami w życiu bywa.