Strona główna

    
Następna

1.      WSTĘP

               Dokumentacja techniczno - ruchowa urządzenia obwodu torowego EON-3 /zwanego dalej EON-3/ przeznaczona jest dla pracowników zajmujących się montażem, utrzymaniem i naprawą urządzeń EON-3. Dokumentacja ta podaje podstawowe parametry techniczne oraz zasady montażu, konserwacji i utrzymania urządzenia EON-3. 

2.  PRZEZNACZENIE
         Urządzenie obwodu torowego EON-3 służy do kontroli niezajętości /zajętości/odcinków torów kolejowych i współpracy z urządzeniami zależnościowymi lub informacyjnymi na stacjach i szlakach kolejowych.

3. OPIS TECHNICZNY 

3.1.     Wymiary gabarytowe i masa

                          Masa urządzenia EON-3 powinna wynosić nie więcej niż 28kg. Wymiary gabarytowe EON-3 przedstawiono na rys. 1. 

Rys. 1. Wymiary gabarytowe EON-3

 

Rys. 2. Schemat ogólny instalacji urządzenia EON-3

 

3.2.    Zasada działania EON-3

               Zasada działania urządzenia obwodu torowego EON-3 /patrz rys. 2/ opiera się na zjawisku bocznikowania osiami pojazdu szynowego drogi sygnału przesyłanego z nadajnika do odbiornika. Nadajnik N urządzenia EON-3 wytwarza sygnał o częstotliwości FN. Częstotliwość ta pozwala na nakładanie urządzenia EON-3 na obwody torowe zasilane prądem stałym lub obwody zasilane prądem przemiennym o czę­stotliwości odpowiednio różniącej się od FN. Zasięg działania L urządzenia EON-3 zależy od częstotliwości pracy urządzenia oraz od tłumienności toru. Nadajnik zasila obwód torowy sygnałem UTN. Sygnał z nadajnika dochodzi do odbiorników w postaci napięć UTO1 i UTO2. Odbiorniki O1 i O2 są selektywne; odbierają tylko sygnał o częstotliwości FN, przetwarzając go i sterują przekaźnikami P. Zbliżający się pojazd bocznikuje obwód torowy, wskutek czego spada napięcie UTO, co powoduje spadek napięcia na przekaźniku P do wartości powodującej jego odwzbudzenie. Ponowne przyciągnięcie przekaźnika nastąpi po zwolnieniu zajętego przez pojazd odcinka torowego. Za pomocą styków przekaźnika P dokonuje się uzależnień w układach urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego. Przekaźnik P znajduje się na zewnątrz /przekaźnik kontaktronowy lub zabezpieczeniowy/. Strefa działania obwodu torowego wyznaczona punktami podłączenia nadajnika i odbiornika do toków szyn lub punktami podłączenia obu odbiorników /w przypadku pracy dwóch odbiorników w uzależnieniu/, jest większą od odcinka L o kilka do kilkanaście me­trów z każdej strony podłączenia odbiorników. Jest to wynikiem rozpływu prądów w obwodzie torowym i impedancji jaką bocznikują tory osie pojazdu szynowego.
Oprócz układu pokazanego na rys. 2 stosuje się również układy z nadajnikiem i jednym odbiornikiem. Na rys. 4 przedstawiono przykładowy schemat montażowy i połączeń elektrycznych urządzenia EON-3 z torem, w układzie nadajnik z dwoma odbiornikami. Na rysunku tym pokazano schemat okablowania urządzenia wraz ze szczegółowym oznaczeniem wszystkich zacisków

3.3.    Opis ważniejszych podzespołów urządzenia EON-3

3.3.1. Zasada działania nadajnika MER-111008

                          Nadajnik MER-111008 /rys. 5/ składa się z prostownika, stabilizatora, oscylatora, wzmacniacza mocy i obwodu wyjściowego. Prostownik służy do zasilania napięciem stałym stabilizatora oraz wzmacniacza mocy. Stabilizator utworzony z rezystora R7, diody Zenera D5 i diody D29 zasila oscylator. Oscylator /w układzie Meissnera/ składa się z tranzystora T8, rezystora R18 i obwodu rezonansowego C6, Tr10. Wytworzony w oscylatorze sygnał o częstotliwości znamionowej jest podawany na selektywny wzmacniacz mocy składający się z tranzystora T19, obwodu rezonansowego C12, Tr16, rezystorów R22, R23, R24, diody D30 stabilizującej wraz z rezystorem R13 napięcie bazy tranzystora T19. Transformator Tr16 umożliwia gal­waniczne oddzielenie nadajnika od toru oraz dopasowuje impedancje wyjściową wzmacniacza do impedancji obciążenia. Diody Zenera 2xD17 zabezpieczają nadajnik przed dużymi napięciami przychodzącymi od strony wyjścia /z toru/. Sze­regowy obwód rezonansowy C20, L4 w obwodzie wyjściowym nadajnika uniemożliwia galwaniczne zwarcie toków szynowych uzwojeniem wtórnym trans­formatora Tr16 oraz tłumi sygnały zakłócające przychodzące od nadajnika od strony toru, przepuszczając jednocześnie sygnały wychodzące ze wzmacniacza mocy do toru. Dioda D27 sygnalizuje pracę nadajnika, podłączona jest szeregowo z diodą D25, rezystorem R26 do końcówek 2-3 transformatora Tr16. Od roku 1996 nadajnik MER-111008 produkowany jest z układem zabezpieczenia zasilania przed przepięciami, składającym się  z dwóch dławików L78 oraz warystora W77 (rys. 5a.).

3.3.2. Zasada działania odbiornika MER-111025

                          Odbiornik MER-111025 /rys. 6/ zbudowany jest z dzielnika oporowego, filtru pasmowego, wzmacniacza oraz transformatora wyjściowego z prostownikiem dwupołówkowym. Napięcie wejściowe /z toru/ podawane jest poprzez wybrany rezystor R8 /ograniczający czułość odbiornika/ do filtru pasmowego złożonego z kondensatora C11, uzwojenia pierwotnego transformatora Tr15, dławika L17 oraz kondensatora C12. Dla sygnałów wejściowych znacznie przewyższających sygnał użyteczny, wejście zabezpieczone jest układem dwóch diod Zenera D6 i D7 połączonych przeciwsobnie. Transformator Tr 15 steruje wzmacniaczem złożonym z tranzystorów T19 i T20, rezystora R9 oraz pierwotnego uzwojenia transformatora Tr16. Do regulacji wzmocnienia wzmacniacza przeznaczone są odczepy 5 ¸ 8 transformatora Tr15. Wzmocniony sygnał uzyskany na uzwojeniu wtórnym transformatora Tr16 jest prostowany dwupołówkowo przez diody D3, D4 i wstępnie obciążony rezystorem R10. Na wyjściu znajduje się wygładzający filtr LC złożony z dławika L18 i kondensatora C14. Odbiornik MER-111025 od roku 1996 produkowany jest z układem zabezpieczenia przed przepięciami od strony zasilania i wyjścia (rys. 6a.). Układ ten składa się z czterech dławików L23¸26 oraz dwóch warystorów W21 i W22.

3.4.    Konstrukcja urządzenia EON-3

3.4.1. Obudowa

                          Obudowę zewnętrzną urządzenia EON-3 stanowi skrzynia typ ESK-1. W terenie skrzynia zamontowana jest na stojaku mocującym urządzenie w ziemi. W skrzyni /od strony toru/ znajdują się przepusty izolacyjne, do których doprowadza się linki z toru. Poprzez te przepusty i linki sygnał wyjściowy z nadajnika zasila obwód torowy. Na przepustach znajduje się zespół odgromnika MER-221701 zabezpieczający urządzenie przed skutkami wyładowań atmosferycznych. W dnie skrzyni znajdują się dławiki kablowe, poprzez które wprowadza się kable zasilające oraz kable do wejść i wyjść odbiorników. Skrzynia urządzenia jest zamykana od góry pokrywą. Konstrukcja pokrywy /okap i uszczelka/ zapewnia szczelność skrzyni. Do pokrywy mocowany jest daszek z blachy stalowej, który pełni funkcje osłony termicznej i mechanicznej. Wewnątrz pokrywy umieszczony jest schemat montażowy podłączenia urządzenia.

3.4.2. Kaseta

                          Kaseta typu ECH-4 zamontowana jest wewnątrz skrzyni. Rodzaj oraz wykonanie kasety jest odpowiednie do wykonania urządzenia EON-3. W kasecie mocowane są zespoły elektroniczne nadajnika i odbiorników. Wyjmowanie i wkładanie zespołów do kasety ułatwiają odpowiednie prowadnice. W celu zapobieżenia ewentualnym pomyłkom przy wymianie zespołów elektronicznych np. włożenie nadajnika w miejsce odbiornika, kaseta została odpowiednio opisaną, zespoły i listwa opisowa kasety mają odpowiednie kolory ułatwiające orientację przy wymianie zespołów. Zespoły elektroniczne znajdujące się w kasecie połączone są elektrycznie za pomocą przewodów dochodzących do listw zaciskowych poszczególnych zespołów oraz do listew zaciskowych kasety. Zespoły mocowane są w kasecie pokrętłami umieszczonymi w płytkach czołowych zespołów.

3.4.3. Zespół nadajnika MER-111008

                          Układ elektroniczny nadajnika zamontowany jest na płytce drukowanej niewtykowej. Elementy zespołu elektronicznego chronione są osłoną przymocowaną do płytki drukowanej. Zespół ma płytę czołową z oznaczeniem typu. Płyta ta posiada uchwyt umożliwiający łatwe włożenie lub wyjęcie zespołu z kasety. Ponadto na płycie czołowej znajduje się dioda świecąca sygnalizująca pracę nadajnika oraz oprawka bezpiecznika z wkładką topikową. Zespoły posiadające układu zabezpieczenia przeciwprzepięciowego wykonywane wg rys.5a. posiadają na płycie czołowej oznaczenie „Układ PP”. Kolor płyty czołowej informuje o rodzaju zespołu elektronicznego. Znaczenie kolorów przedstawiono w tabl. 1. Regulację napięcia wyjściowego przeprowadza się na listwie zaciskowej zaciski 1 ¸ 3.

Tablica 1

Lp.

Wykonanie

Częstotliwość znamionowa /Hz/

Kolor płyty czołowej

1

MER - 111008/1

10 000

czarny

2

MER - 111008/2

14 600

żółty

 3.4.4.   Zespół odbiornika MER-111025

                         Zespół odbiornika ma konstrukcję podobną do zespołu nadajnika, nie posiada jednak oprawki bezpiecznika i diody świecącej. Zespoły posiadające układu zabezpieczenia przeciwprzepięciowego wykonywane wg rys.6a. posiadają na płycie czołowej oznaczenie „Układ PP”. Czynności regulacji czułości wykonuje się na listwie zaciskowej zespołu zaciski 1 ¸ 4. Znaczenie kolorów płyt czołowych przedstawiono w tabl. 2.

Tablica 2

Lp.

Wykonanie

Częstotliwość znamionowa /Hz/

Kolor płyty czołowej

1

MER - 111025/1

10 000

szary

2

MER - 111025/2

14 600

zielony

 3.4.5.            Zespół przekładnika MER-111014

                   Przekładnik MER-111014 służy do zasilania napięciem sinusoidalnym obwodu torowego znajdującego się w znacznej odległości od nadajnika i jednocześnie do zasilania odbiorników obwodu torowego napięciem stałym.

3.4.5.1.          Wykonanie przekładnika

                   Wyróżnia się wykonanie przekładnika MER-111014 podane w tabl. 2a.

Tablica 2a

Lp.

Wykonanie

Częstotliwość znamionowa /Hz/

Kolor ściany przedniej

1

MER - 111014/1

10 000

czarna

2

MER - 111014/2

14 600

żółta

 

4.        RODZAJE WYKONAŃ URZĄDZENIA EON-3 

                   Urządzenie typu EON-3 produkowane jest w wykonaniach podanych w tabl. 3.

  Tablica 3

Lp.

Wykonanie

Częstotliwość

/Hz/

Cechy charakterystyczne

1

EON-300201

10 000

Zasilanie prądem stałym i przemiennym 12v, dwa odbiorniki bez przekaźników wewnętrznych, jeden nadajnik z 3 stopniową regulacją napięcia wyjściowego.

2

EON-310201

14 600

Cechy jak w pozycji Lp. 1

3

EON-302202

10 000

Zasilanie prądem stałym 12V dwa odbiorniki czynne bez przekaźnika wewnętrznego przekładnik.

4

EON-312201

14 600

Cechy jak w pozycji Lp. 3

5

EON-320201

10 000 oraz

14 600

Zasilanie prądem stałym lub przemiennym 12V dwa nadajniki lub dwa odbiorniki czynne bez przekaźników wewnętrznych.