Strona główna

poprzednia strona


         Następna

6.        ZALECENIA PROJEKTOWE 

6.1.     Każde urządzenie EON-3

                   powinno mieć własne żyły zasilające od źródła zasilania /bateria lub transformator/ do urządzenia. Jedną z żył zasilających zaleca się zabezpieczyć bezpiecznikiem przy źródle zasilania o wartości 2A.

6.2.     Zasilanie urządzenia EON-3

                   Powinno być wydzielone tzn. nie jest dozwolone podłączać inne urządzenia na całej długości żył zasilających.

6.3.     Napięcie zasilania urządzenia EON-3

                   Mierzone na zaciskach urządzenia nie może przekraczać 18,5V przy wyjętych panelach z kasety.

 6.4.  Uszynienie

                          Wykonać za pomocą linki miedzianej o przekroju min. 16mm2 z końcówką do zacisku z otworem o średnicy 10,5¸13,0mm.

6.5.     Linki z przepustów izolacyjnych do szyn

              Powinny być miedziane o przekroju 16 ¸ 24mm2 w izolacji z końcówkądo przepustu z otworem o średnicy 8,8 do 11mm.

6.6.  Maksymalna rezystancja kabla zasilającego urządzenie EON-3

                   Nie powinna przekroczyć 4,2W dla kompletu nadajnik - odbiornik co np. odpowiada długości 100m kabla dwużyłowego o przekroju jednej żyły 1mm2. Dla kompletu nadajnik i dwa odbiorniki podana wyżej rezystancja jest o 25% mniejsza. Stosując kable o rezystancji żył większej od wyżej podanej należy liczyć się z większym spadkiem napięcia zasilania na kablu. Zasilanie należy tak zaprojektować, aby przy maksymalnym poborze prądu przez urządzenie napięcie na urządzeniu nie spadło poniżej dolnej dopuszczalnej granicy. 

6.7. Maksymalna rezystancja kabla

                   Między odbiornikiem czynnym, a przekaźnikiem zewnętrznym nie może przekroczyć 30W co np. odpowiada długości 750m kabla dwużyłowego p przekroju jednej żyły 1mm2. Zaleca się aby odległość od urządzenia do przekaźnika nie przekraczała 1km. 

6.8. Odległość między nadajnikiem a odbiornikiem

                   O tej samej częstotliwości znamionowej,  ale pracującym w innym układzie obwodu torowego nie powinna wynosić mniej niż 500m /chodzi o miejsca podłączenia linek nadawczych i odbiorczych do toru/. Jeżeli między tymi urządzeniami nie ma zwarć toków szynowych. Jeżeli zostaną wykonane odpowiednie zwarcia lub inne środki ograniczające rozchodzenie się prądów o danej częstotliwości to odległość tą można odpowiednio zmniejszyć. 

6.9. Odległość odbiornika czynnego

                   Od zwarcia elektrycznego toków szynowych nie powinna być mniejsza od 15m /chodzi o miejsce podłączenia linek odbiorczych do toru./ 

6.10. Przy pracy równoległej dwóch urządzeń EON-3

                       Na różnych częstotliwościach linki z obu nadajników powinny być przymocowane do toków szynowych możliwie blisko siebie, ale nie w tym samym punkcie - tak aby zapewnione było jednoczesne działanie obu urządzeń, a w przypadku wystąpienia usterki w lince doprowadzającej sygnał, przekaźniki torowe powinny wskazywać różne stany. W ten sam sposób powinny być zamocowane linki doprowadzające sygnały do odbiorników. Każdy nadajnik i odbiornik powinien posiadać oddzielne dwie linki do toków szynowych. Zalecenia te dotyczą również odmiany EON-320201.

7.        MONTAŻ URZĄDZEŃ TYPU EON-3 W TERENIE

 

Rys. 3. Usytuowanie skrzyni urządzenia EON-3 

              Urządzenie EON-3 powinno być zamontowane w miejscu zgodnym z projektem lokalizacji. Sposób usytuowania urządzenia EON-3 względem toru przedstawiono na rys. 3. Skrzynię urządzenia EON-3 osadzić w ziemi poza skrajnią taboru zgodnie z rys. 3. Zamocowanie skrzyni powinno być sztywne i stabilne. Kable należy układać zgodnie z projektem technicznym i wprowadzić do skrzyni poprzez dławiki kablowe. Do skrzyni są dołączone dwie uszczelki o różnych średnicach wewnętrznych, wraz z odpowiednimi podkładkami. Uszczelki te należy dobrać w zależności od średnicy zewnętrznej kabla i zamocować w dławikach kablowych. Należy zwró­cić uwagę aby kabel nie był napięty. Po wyregulowaniu długości kabla w skrzyni należy zadławić go przez dokręcenie śruby dławikowej. Czynność tą wykonać należy bardzo starannie ze względu na decydujący wpływ na szczelność obudowy. W razie konieczności /dla niektórych typów kabli/ można wprowadzone do skrzyni kable zalać zalewą kablową. W tym celu należy zdjąć płytę montażową /gdyby przeszkadzała/ i zalać lej wprowadzający kable. Zalewa nie powinna rozlać się po dnie skrzyni a jedynie powinna wypełnić lej. Linki doprowadzające do toru winny zapewniać dobre przejście elektryczne np. przez spawanie, przykręcanie, wbijanie itp. Do montażu urządzenia EON-3 potrzebne są następujące narzędzia:

·         klucz nasadowy MYK-1010 /do śrub trójkątnych - produkcji Spółdzielni Pracy Kierowców i Mechaników Samochodowych 21-500 Biała Podlaska, ul. Brzeska 158/ do odkręcania pokrywy,

·         wkrętak o szerokości do 5mm - do wkrętów listw zaciskowych,

·         wkrętak o szerokości do 12mm - do wkrętów mocujących kasetę,

·         klucze o rozwartości:
     S          -  nakrętki przepustów izolacyjnych,
     S     17    -  uszynienie obudowy, mocowanie obudowy do stojaka,
     S      19    -  mocowanie stojaka do skrzyni,
     S      30    -  dławiki kablowe.