Trójfazowy zwrotnicowy układ nastawczy z N-86 F
(schemat)

Na początek małe wyjaśnienie odnośnie pytajników na schemacie. Otóż mam różne fragmenty obwodu N86F. Przy czym różnią się one układem czasowym. Nie mam schematu układu czasowego umieszczonego na schemacie wewnątrz N-86F. I tu prośba - jeżeli ktokolwiek ma taki schemat bardzo bym prosił o przysłanie mi. Naprawdę bardzo mi na nim zależy. Wiem tylko tyle że jest to układ tranzystorowy.

No a teraz do rzeczy.

Jak widać jest to układ mały, prosty i funkcjonalny. Zastosowano w nim przekaźniki typu JRF. Został dopuszczony do stosowania na sieci PKP pismem Nr KA2h-510/36/92 z dnia 20.09.1991 r.

W porównaniu z układem N-86 różni się on zastosowanymi przekaźnikami. Zamiast wtykowych przekaźników JRK zastosowano małe przekaźniki JRF. Wprowadzono pewne zmiany wynikające z odmiennych charakterystyk tych przekaźników. Jednakże sama zasada działania obwodu pozostaje bez zmian. Zastosowano tu dwa przekaźniki ochronne : Or i 2Or. Ten drugi wykorzystany jest do ograniczenia czasu przestawiania zwrotnicy. 
Ponieważ uzwojenie zwalniające 3-4 przekaźników nastawczych posiada dużą oporność, zastosowano kondensatory połączone równolegle do ich uzwojeń. Prąd ładowania kondensatorów powoduje wzbudzenie przekaźnika Or. Z kolei rezystancja uzwojenia 1-2 przekaźnika Or jest na tyle duża, że uniemożliwia wzbudzenie się włączonych szeregowo przekaźników nastawczych. Wzbudzenie przekaźnika nastawczego może nastąpić dopiero po zbocznikowaniu uzwojenia Or rezystorem.
Układ kontroli położenia pobiera bardzo mały prąd . W związku z tym należy go zasilać z przetwornic sygnałowych ( pobór mocy ok. 5W). Unika się przez to skomplikowanego układu kontroli zasilania.
Przekaźnik kontroli rozprucia Kr w stanie zasadniczym jest wzbudzony. Zwalnia przy utracie kontroli położenia przy jednoczesnym wystąpieniu zajętości odcinka zwrotnicowego. Zwolnienie przekaźnika Kr powoduje rozładowanie się kondensatora  poprzez licznik. Należy oczywiście zaznaczyć, że układ ten nie może być w żadnym wypadku zasilany z obwodu, który zasila Or. Napięcie zasilania Or jest wyłączane wraz z napięciem nastawczym.

Należy zwrócić uwagę na zaciski 26-27 oraz 28-29 zestawu N-86F. Otóż do zacisków tych można przyłączyć dodatkowe przekaźniki Kn. Mogą to być : po jednym przekaźniku JRF na napięcie 24 V lub JRK na napięcie 12V. Przekaźniki te muszą być kontrolowane na zwalnianie w obwodzie sterującym.

Mam nadzieję, że "rozszyfrowanie" tego układu nie przysporzy nikomu większych kłopotów.