JRB-rzut Przekaźnik typu JRB
1 - rdzeń, 2 - jarzmo, 3 - kotwica, 4 - obudowa,
5 - cewka, 6 - płyta bakelitowa, 7 - zaciski
8 - zestyk, 9 - szyba szklana, 10 - śruba stabilizująca

Przekaźnik JRB stosowany jest w obwodach wymagających przekaźnika o niezawodnym działaniu i małym poborze mocy. Budowane są jako neutralne i spolaryzowane. Konstrukcyjnie różnią się między sobą jedynie tym, że przekaźnik spolaryzowany wyposażony jest dodatkowo w układ prostowniczy zamontowany obok cewek przekaźnika.

Obudowa przekaźnika posiada kształt prostokątnej skrzynki wykonanej z lekkiego stopu aluminium lub staliwa. Ścianki boczne są szklane, co umożliwia dobrą obserwację części ruchomych przekaźnika. Górna płyta skrzynki wykonana jest z bakelitu i na niej umocowane są zaciski przekaźnika. Rdzenie na których osadzone są cewki oraz jarzmo umieszczone są na zewnątrz obudowy, na płycie bakelitowej. Nabiegunniki wraz z kotwicą i zestykami znajdują się wewnątrz obudowy przez co zabezpieczone są od uszkodzeń mechanicznych i wpływu warunków środowiskowych.

 

W dolnej części pod rdzeniami umocowany jest nabiegunnik z przymocowaną do niego obsadą kotwicy i łożyskami. Obsadą kotwicy można regulować wielkość szczeliny pomiędzy kotwicą i nabiegunnikiem w granicach 0,2 - 1,1 mm. W celu utrzymania wymaganego odstępu zastosowano przekładki antymagnetyczne.

Odstęp ten wynosi 0,4 mm i zapobiega przyklejaniu się kotwicy przekaźnika do nabiegunników spowodowanemu magnetyzmem szczątkowym.
W celu unieruchomienia kotwicy podczas transportu stosuje się wkręt stabilizujący, który przy montażu zastępowany jest wkrętem zakrywającym otwór.
Obwód magnetyczny składa się z dwóch rdzeni połączonych u góry jarzmem a u dołu wyposażony w nabiegunniki i kotwicę. Rdzenie wraz z cewkami znajdują się nad płytą bakelitową pod którą umocowane są nabiegunniki wraz z kotwicą. W zależności od wymagań cewki łączone mogą być ze sobą równolegle bądź szeregowo przez odpowiednie zwieranie zacisków.

Zestyki przekaźnika znajdują się wewnątrz jego obudowy a sprężyny ruchome umocowane są do kotwicy i odizolowane od niej za pomocą słupów izolacyjnych. Przy zwieraniu styków następuje przesuw styczek względem siebie wynoszącym minimum 0,7 mm powodując samooczyszczanie się zestyków. Styki nieruchome zakończone są z drugiej strony śrubą wraz z nakrętkami i podkładkami do mocowania przewodów. Styki ruchome połączone są za pomocą taśmy miedzianej z zaciskami umocowanymi na płycie bakelitowej. Styki zaciskowe są tak przymocowane do płyty, że nie mogą być z zewnątrz rozmontowane.

Rozróżnia się zestyki zależne i niezależne. Ponieważ komplet styków ruchomych składa się z dwóch styków więc mogą być ze sobą elektrycznie połączone lub odizolowane.

Gdy styki ruchome są ze sobą połączone elektrycznie, wówczas otrzymuje się zestyk zależny, ponieważ w zależności od położenia kotwicy styk ruchomy A może być połączony ze stykiem czynnym F lub biernym B. Otrzymuje się w tym przypadku zestyk przełączny, oznaczany 1F/B (a).

Natomiast gdy styki ruchome są od siebie odizolowane, wówczas otrzymuje się zestyk niezależny, oznaczany 1F, 1B lub 2F (b i c), ma n charakter zestyku zwiernego lub rozwiernego.

Stosowane są również zestyki specjalne, mające na przykład dwa styki czynne i jeden bierny 1F, 1F/B (d), lub jeden styk czynny i dwa styki bierne 1F/B, 1B (e).

Styki są wykonane ze srebra lub sproszkowanego węgla z brązem, które mogą pracować parami: srebro - srebro, srebro - węgiel, węgiel - węgiel. Zwykle styki zwierne pracują parami węgiel - srebro, a styki rozwierne srebro - srebro. Styki węglowe posiadają większą wytrzymałość prądową natomiast srebrne mniejszą rezystancje.

Stosowanie styków węglowych zapobiega ich zespawaniu się.

Średni czas przyciągania przekaźnika wynosi ok. 600 ms, a średni czas zwalniania ok. 100 ms. Opóźnienie działania uzyskuje się poprzez nakładanie na rdzenie pierścieni miedzianych, które powodują opóźnienie zaniku strumienia magnetycznego przy przerwie zasilania przekaźnika. Maksymalne opóźnienie może wynosić około 2 sekundy.

Przekaźniki JRB stosowane są jako napięciowe lub prądowe. W pierwszym przypadku są one wykonywane na napięcie 6, 12, 24, 110, 220 V, a w drugim wykonane uzwojenia mogą posiadać następujące oporności 1, 4, 25, 50 lub 100 .

Moc niezbędna do prawidłowej pracy przekaźnika wynosi 40 mW, natomiast prąd odwzbudzenia przekaźnika wynosi ponad 55% prądu wzbudzenia.

Obwód magnetyczny
Styki przekaźnika
Typy zestyków
Obwód magnetyczny przekaźnika
JRC
JRM
JRG
JRK
JRV
JRJ
JRJ
Powrót

Przekaźniki typu JRB