Przekaźniki te stosowane są do obwodów torowych, obwodów kontroli położenia zwrotnicy i innych. Są to przekaźniki indukcyjne dwufazowe.

Podstawa przekaźnika wykonana jest, jak innych przekaźników wtykowych, z lekkiego metalu odlanego wtryskowo. Do podstawy przymocowany jest stojan i wirnik silnika dwufazowego. Ruch obrotowy wirnika ogranicza się do niewielkiego kąta wyznaczonego mimośrodami ograniczającymi. Ruch wirnika zostaje przeniesiony za pomocą układu dźwigni na listwę sterującą połączoną z ruchomymi sprężynami stykowymi. W tylnej ściance przekaźnika JRJ znajduję się gniazda, w które wchodzą styki nożowe podstawowej płyty bakelitowej identycznej jak płyta przekaźnika typu JRK 11. Od czoła umocowany jest wskaźnik w postaci dwóch listewek pomalowanych na kolor czerwony. Gdy przekaźnik znajduje się w stanie biernym, kreski czerwone na listwach ustawione są w jednej linii, w stanie czynnym kreski znajdują się na różnych poziomach.

rzut_JRJ

Układ magnetyczny przekaźnika składa się ze stojana i wirnika. Stojan wykonany jest z blach transformatorowych w kształcie ramki kwadratowej mającej na każdym boku ramię stanowiące nabiegunnik o łukowej powierzchni. Na każdym z czterech ramion nawinięta jest cewka. Wewnątrz nabiegunników obraca się wirnik silnika, zbudowany z mosiężnego błędna otaczającego rdzeń stalowy z osią obracającą się na łożyskach kulkowych.

Uzwojenia elektromagnesów leżących naprzeciw siebie połączone są szeregowo. Elektromagnesy położone poziomo stanowią fazę lokalną silnika dwufazowego, a elektromagnesy położone pionowo stanowią fazę kontrolną lub torową.

Zasada działania przekaźnika jest następująca: prąd płynący przez uzwojenie stojana wywołuje zmienny strumień magnetyczny przepływający przez wirnik. Strumień ten indukuje w wirniku siłę elektromotoryczną, a więc i przepływ prądów w wirniku. Strumień magnetyczny wytwarzany przez jedną parę elektromagnesów oddziałuje na prąd indukowany w wirniku przez drugą parę elektromagnesów. Powstaje wtedy moment obrotowy, pod wpływem którego następuje obrót wirnika, przenoszony następnie na wałek i listwy sterujące ruchomymi sprężynami stykowymi. Maksymalny moment obrotowy uzyskuje się gdy przesunięcie fazowe między prądami w uzwojeniu lokalnym i kontrolnym wynosi 90 stopni.

Styki_JRJ
obwod_magn_JRJ

Zestyki przekaźnika wykonane są podobnie jak zestyki przekaźnika JRK. Napięcie zasilania uzwojenia lokalnego wynosi 110 lub 220 V, a uzwojenia torowego 1,4 lub 14 V.

Moc zasilania poszczególnych uzwojeń przekaźnika wynosi:

Czasy zadziałania przekaźnika wynoszą:

JRB
JRC
JRM
JRG
JRK
JRV
JRY
Powrót

Przekaźniki typu JRJ