OBWODY KONTROLI POŁOŻENIA DRĄGA  
(schemat)

Obwody kontroli położenia drąga.

Jak wiadomo z opisu sterownika, drąg rogatki jest kontrolowany w położeniu pionowym ( kąt 900), poziomym ( kąt (00), oraz w pozycji 750 . Gdy drąg znajduje się w jednym z końcowych położeń , to na pulpicie zapala się odpowiednia dioda LED. Natomiast odchylenie się drąga o 150 od pionu powoduje "podtrzymanie " świecenia latarek drąga i sygnalizatorów drogowych. Opcjonalnie może być stosowany buzer sygnalizujący np. podniesienie opuszczonego drąga rogatki nastawianej z odległości. Sygnalizuje on mianowicie położenie drąga od 1 do 750. Można również opcjonalnie stosować przekaźnik kontroli położenia drąga w poziomie. Rozpatrzmy teraz skrótowo poszczególne obwody.

Kontrola otwarcia rogatki.

W trakcie otwierania rogatki, gdy drąg zajmie pionowe położenie to zostanie odsłonięta szczelina transoptora TOS2. Na wejściach bramek  U1D i U1F wystąpi wyskoki ( H) poziom logiczny a na ich wyjściach niski (L). Niski poziom U1F uniemożliwia wysterowanie optotriaka. Pojawienie się O na nóżce 10 U1D spowoduje wysterowanie transoptora U2B. Tranzystor tego transoptora zaczyna przewodzić , powodując pojawienie się 0 na sygnale P90 ( zacisk 14 LP oraz 6 LT sterownika). Przejdźmy teraz do schematu nastawnika - obwody kontrolne. Na zacisku 6 LZP oraz nóżce 5 bramki NOT pojawi się również poziom L. Oczywiście na skutek tego na wyjściu bramki ( nóżka 4) pojawi się 1 ( czyli +VCC). Dioda L1-90 będzie świecić. Odchylenie drąga od pionu spowoduje zasłonięcie szczeliny TOS2, a co za tym idzie -  zmiana wszystkich stanów logicznych na przeciwne. Dioda P1-90 przestaje świecić. 

Kontrola położenia pośredniego( 1 do 75 stopni) rogatki.

Jeżeli drąg rogatki znajduje się  w położeniu 76 do 90 stopni, szczelina TOS3 jest odsłonięta. Transoptor U3B nie jest wysterowany. Sygnał P75 ma poziom H. W związku z tym tranzystor T3 nie przewodzi. Odchylenie się drąga do kąta 750 spowoduje zasłonięcie szczeliny i zmiana sygnałów logicznych na przeciwne. Na emiterze pojawia się 0 ( -VCC) .W związku z tym, że dioda na wyjściu U3C ( nóżka 6) jest 1 ( +VCC) to tranzystor może przewodzić - oczywiście po wysterowaniu bazy tranzystora. A baza jest sterowana impulsowo z generatora impulsów ( nóżka 11 U2D). Buzer "dzwoni a dioda LED miga sobie. Stan ten trwa do czasu, aż drąg zajmie położenie poziome.

Kontrola zamknięcia rogatki.

Obwód ten można rozpatrywać analogicznie do kontroli położenia pionowego. Jedyna różnica to dodatkowe wysterowanie przekaźnika PPZ w momencie osiągnięcia drągu położenia pionowego i zapalania się wszystkich diod LED sygnalizujących poziome położenie drągów.

Pośrednie położenie drągów rogatki.

Warto może jeszcze omówić przypadek, gdy któryś drąg zajmuje pośrednie położenie np. 50. Otóż w tym przypadku żadna kontrolek położenia tego nie będzie świecić. Np. na nóżce 6 U3C będzie stan 0. Automatycznie poprzez D5 poziom ten przeniesie się na wejścia U4C i U4F. Na skutek tego buzer zacznie sygnalizować otwarcie drąga a przekaźnik PPZ odwzbudzi się.

Obwody kontroli świateł sygnalizatorów drogowych.

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. W obwód żarówek sygnalizatorów włączone są diody LED poprzez rezystor . Obwód zbudowany jest w ten sposób, że przerwanie ciągłości obwodu powoduje natychmiastowe zgaśnięcie diody. Gdy żarówki pulsuję - pulsuje również dioda. Jedna uwaga - żarówki zasilane są napięciem 24 - 36V. Niestety - rezystory zazwyczaj małej mocy nie wytrzymują takiego obciążenie i przepalają się uszkadzając przy okazji płytkę. Można tego uniknąć stosując rezystory o mocy min. 0.5 W. Możliwe, że w nowszych wydaniach płytek nastawników już jest taka poprawka. Niestety - niż ja się połapałem w sytuacji było już za późno i płytka minimalnie została uszkodzona. Można to oczywiście naprawić bez większych problemów - ale lepiej zapobiegać niż leczyć . Wystarczy sprawdzić czy rezystory nie są za bardzo gorące.

Mam nadzieję że wszystko jasne i nie narobiłem niechcąco za dużo błędów. Jeżeli tak, to wszyscy zainteresowani mają DTR i mogą sobie to poprawić. Chodzi oczywiście o numerację scalaków i listew.