Wstęp

  Nowości

Automatyka

Podzespoły

Elektronika

Testery i próbniki

Diagnostyka

Artykuły

BHP i P.poż

Galeria

Programy

Humor

Prawo

Linki


TESTERY I PRÓBNIKI

Tutaj znajdziesz różne narzędzia pomocnicze łatwe do wykonania w własnym zakresie.

1. Próbnik obwodów.

Próbnik obwodów umożliwia sprawdzanie ciągłości obwodu elektrycznego. Ponadto rozpoznaje czy w danym obwodzie jest w chwili obecnej napięcie zmienne lub, stałe z rozpoznaniem biegunowości. Jeżeli w obwodzie jest napięcie zmienne to sygnał generatora jest modulowany. 

UWAGA - próbnik podaje sygnał ciągłości pomimo oporności obwodu zależnej od napięcia dodatkowego źródła zasilania.

2. Symulator CTI

Symulator czujnika CTI jest bardzo przydatnym narzędziem. Naciskając ( krótko) na przycisk symulujemy jazdę taboru nad czujnikiem z rozpoznaniem kierunku. Podobny mam do EON-6 ale chwilowo brak schematu.

3. Próbnik przejścia na stykach szyn w odcinkach izolowanych. 

Próbnik ten jest ( a przynajmniej powinien) mieć taką czułość, aby spadek napięcia większy niż dopuszczalny na styku szyn był wykrywalny. Jaki ten spadek ma być? - no cóż można to obliczyć. Wiedząc ile mniej więcej styków jest w odcinku izolowanym oraz jaka jest maksymalna różnica napięć łatwo obliczyć dopuszczalny spadek na jednym styku. Przyrząd niestety należy przetestować w własnym zakresie - czułość zależy od zastosowanych elementów.

 4. Tester przekaźników kontraktonowych.

Innym przyrządem jest "Tester przekaźników kontraktonowych". Mam go jeszcze do chwili obecnej - ale schematu nie mam ( tzn. gdzieś mam tylko nie wiem gdzie).  Zrobienie schematu to nie problem. Zasada działania polega na ciągłym wzbudzaniu i odwzbudzeniu przekaźnika. Każdy stan zestyków jest kontrolowany na zgodność z napięciem na cewce. Niezgodność stanu zliczana jest licznikiem. Wystarczy włączyć go na jakiś czas i zobaczyć czy zmieni się stan licznika. Jeżeli ulegnie zmianie to znaczy że coś sjest uszkodzone ( najprawdopodobniej klei styki). Możliwe że ktoś ma nawet schemat - przyrząd był na wystawie racjonalizatorskiej.
Bardzo pomocny w lokalizacji usterek przekaźników ZPG.