JRB
JRC
JRM
JRG
JRV
JRY
JRJ
Powrót

Przekaźniki typu JRK

Przekaźniki JRK stosowane są w urządzeniach zabezpieczenia ruchu pociągów przez co muszą spełniać wysokie wymagania niezawodności i długotrwałości działania. Przekaźniki oznaczone symbolem JRK 11 mają 10 zestyków zwiernych lub rozwiernych a oznaczone JRK 11 mają 22 zestyki zwierne lub rozwierne. Konstrukcyjnie są podobne z tym, że przekaźnik typu JRK 11 posiada dwa rzędy zestyków takich jak w przekaźniku typu JRK10.

Wygląd przekaźnika typu JRK

Układ magnetyczny przekaźnika wraz z blokiem izolacyjnym, w którym znajdują się gniazda połączone sprężynami stykowymi i końcami uzwojeń cewek elektromagnesu, umocowany jest na podstawie wykonanej wtryskowo z lekkiego metalu.

JRK_wnęyrze

Przekaźnik JRK ze zdjętą pokrywą

Przekaźnik umocowuje się na podstawowej płycie zaciskowej wyposażonej w styki nożowe, zakończone po przeciwnej stronie płyty bakelitowej sworzniami z nakrętkami. Przy zamocowaniu przekaźnika styki nożowe wchodzą w gniazda przekaźnika tworząc pewnie działające połączenie elektryczne. Na jednej płycie zaciskowej można umieścić jeden przekaźnik typy JRK 11 lub dwa przekaźniki typu JRK 10. Na płycie bakelitowej znajdują się płytki tożsamości wyposażone w cztery kołki rozmieszczone względem siebie niesymetrycznie, natomiast na podstawie przekaźnika umocowane są listewki z otworami, w które wchodzą wspomniane kołki. Przekaźnik może być umieszczony na płycie bakelitowej tylko gdy umieszczone na nim listwy z otworami odpowiadają płytką tożsamości. Znaczna liczba różnych kombinacji rozmieszczenia kołków względem siebie pozwala na zastosowanie 3240 różnych płytek tożsamości.

Do umocowania przekaźnika na płycie bakelitowej służą sworznie prowadnicze, utrzymujące przekaźnik we właściwym położeniu i nakierowują go tak, że gniazdka przekaźnika trafiają na styki nożowe.

Dla lepszej obserwacji położenia kotwicy przekaźnika umocowano na niej oraz na jarzmie płytkę z paskiem pomalowanym na kolor czerwony. Gdy czerwone paski obu płytek znajdują się w jednej linii, świadczy to, że kotwica jest przyciągnięta.

JRK-podst

Kotwica przekaźnika wykonana jest w formie dźwigni dwuramiennej. Jeden koniec kotwicy (od czoła) jest odciągany do góry pod działaniem sprężyn sprężyn ruchomych wszystkich zestyków, a drugi koniec podlega naciskowi specjalnej sprężyny spiralnej. W ten sposób uzyskuje się pewność, że gdy przekaźnik nie jest wzbudzony, kotwica jego zajmuje położenie spoczynkowe. Punktem obrotu jest koniec tylnego jarzma, wyposażonego w dwa jarzma z tulejami. Przekaźnik JRK 10 wyposażony jest w jeden a JRK 11 w dwa elektromagnesy. Przed przyklejaniem się kotwicy chronią przekładki elektromagnetyczne wykonane aby zapewnić szczelinę powietrzną 0,4 mm a w szczególnych przypadkach 0,25 mm.

Styki przekaźnika wykonane są z e srebra w postaci płaskiej sprężyny ze srebrnymi styczkami. Sprężyna stykowa jest usztywniona przez zagięcie na pewnej długości bocznych krawędzi sprężyn. Zestyki zwierne mają podwójne styczki a rozwierne - styczki pojedyncze. Ruchome sprężyny stykowe sterowane są ruchomą listwą prowadniczą, umocowaną do kotwicy przekaźnika i poruszającą się razem z kotwicą. Nieruchome sprężyny podtrzymywane są sprężynami stabilizującymi, opierającymi się o nieruchomą listwę prowadniczą. Nominalny nacisk sprężyn stykowych zwiernych wynosi 28,5 G a rozwiernych 20 G.

Przekaźniki JRK wykonywane są jako pomiarowe i niepomiarowe. Przekaźnikom pomiarowym stawia się większe wymagania dotyczące tolerancji i regulacji przekaźnika. Konstrukcja zarówno przekaźników pomiarowych i niepomiarowych jest taka sama, a jedyna różnica polega na liczbie zwojów.

Moc zasilania przekaźników pomiarowych wynosi:

  • JRK 10 - 70 mW
  • JRK 11 - 150 mW

Moc zasilania przekaźników niepomiarowych jest większa i wynosi odpowiednio:

  • JRK 10 - 110 mW
  • JRK 11 - 200 mW

Przekaźniki JRK produkowane są jako neutralne jak i spolaryzowane, z dużą pozostałością magnetyczną oraz przekaźniki na prąd zmienny.

Przekaźniki spolaryzowane oprócz rdzeni z cewkami mają stały magnes umocowany nad kotwicą przekaźnika. Kotwica zostanie przyciągnięta tylko wówczas, gdy strumień magnetyczny , wytworzony przez elektromagnesy, będzie skierowany przeciwnie do strumienia magnetycznego, wytworzonego przez magnes stały.

Przekaźniki z dużą pozostałością magnetyczną posiadają rdzenie wykonane ze stali niekrzemowej, charakteryzującą się dużą pozostałością magnetyczną. Oprócz tego przekaźnik posiada dwie cewki działające jedna na wzbudzenie i druga na odwzbudzenie przekaźnika

Przekaźnik JRK na prąd przemienny wyposażone są dodatkowo w mostek prostowniczy umocowany pod pokrywą przekaźnika.

Opóźnienie działania przekaźników uzyskuje się przez nałożenie miedzianych pierścieni na rdzeń. Przekaźniki wykonywane są na napięcia 12 V i 24 V. Przyciągnięcie kotwicy przekaźników neutralnych następuje przy napięciu przyciągania około 20,4 V.